How to resolve conflicts with neighbors and when will mediation help?

Každý z nás si někdy zažil spor se sousedy. V následujícím článku najdete tipy, jak se nepříjemným situacím vyplývajícím ze soužití na společném místě lépe postavit.

Zdá se vám příjemný sen. Jste na své oblíbené pláži u moře, užíváte si klid a šumění moře. Potápíte se, pozorujete mořské želvy, barevné rybičky a okolo plavající delfíny.

Najednou slyšíte ohromné dupání slonů – nedává to smysl – jste v moři. Probouzíte se. Sousedovic tříletá dvojčata zase mají ve tři ráno hlad a běhají z pokoje k lednici a zpátky. Je to za poslední týden už potřetí a už vás to pořádně štve. Co s tím?

Kapka po kapce 💧

Sousedské vztahy před nás předkládají výzvu zejména v tom, že chování sousedů bývá často nevyzpytatelné. Vrtání do zdi v osm ráno, když si o víkendu rádi přispíte, hluk z cirkulárky v neděli, když si chcete užít klid u kávy. Nevíte, jaký mají vaši sousedé program, tudíž se nemůžete psychicky připravit na to, co přijde.

Situaci také často nemůžete mít 100% ve svých rukou. Jak souseda přimět, aby si pořídil koberec, který odhluční dupání dětí, nebo si pořídil jiné dveře, které nebudou při zavírání tak hlučné? Pokud by to byl váš byl, potřebné úpravy si zajistíte. Ale stav bytu souseda je věc mimo rámec možností toho, co lze rychle a snadno ovlivnit.

Dalším aspektem je tvorba falešných nadějí. Když už máte naději, že váš soused potřebnou opravu koupelny dokončil, začne bušení do zdi kladivem nanovo. Přestože se již týden neozvalo, ozývá se znova. Takhle kapku po kapce ztrácíte trpělivost.

Je mediace vhodná pro vaši situaci? Vyplňte si dotazník.

Dejte si pauzu 💭

Základem je – jako ve všech sporech – komunikace. Komunikace respektující a vhodně načasovaná. Respektující komunikace je taková, která bere do úvahy potřeby obou sporných stran. Tedy nejen vaše, ale i vašeho souseda.

Nejprve proto začněme u sebe. Jako první je dobré si uvědomit, že váš soused vůbec nemusí vědět, že zasahuje do vašeho klidu. Možná nějakým způsobem narušujete ten jeho také vy. Nemáte náhodou psa, který nadšeně štěká, když se vracíte domů?

Problémem není člověk, problémem je problém. Popřemýšlejte, co konkrétně vám vadí ne na vašem sousedovi, ale na jeho jednání. Kdy se chová tak, že vás to rozčiluje? Kvůli čemu konkrétně vás to rozrušuje? 

Než se sousedem začnete komunikovat, nechejte si pár hodin či dní odstup. Pokud bude hrozit, že při jednání se sousedem vybouchnete, pravděpodobně to budoucí sousedské vztahy nezlepší. Odstup vám pomůže roztřídit si myšlenky od emocí a zvolit vhodný komunikační přístup.

Komunikujte 👂

Nenechte však situaci plavat. Nechat emoce odplavat je první důležitý krok, druhým, neméně důležitým krokem je však následné jednání. Bez toho, že byste se sousedy zahájili komunikaci, se nic nezmění.

V druhém kroku si tedy zkuste si formulovat sdělení za pomocí čtyř kroků nenásilné komunikace:

Pozorování → Pocity → Potřeba → Návrh

Když v sobotu v 8 hodin ráno jako první věc uslyším vrtání do zdi (pozorování), jsem z toho velice podrážděný (pocity). V týdnu vstávám velmi brzy, potřebuji se o víkendu prospat (potřeba). Můžu vás požádat, abyste opravy bytu příště nechal na pozdější hodinu (návrh)?

Forma nenásilné komunikace je užitečná právě proto, že se zaměřuje výhradně na vaše vnímání reality. Takovým způsobem vyjádření nehodnotíte charakter druhého a ten se vůči vašemu vyjádření nebude mít potřebu ihned ohradit. Díky tomu můžete být oba lépe schopni a ochotni hledat společné řešení, které bude respektovat potřeby vás obou.

Snažili jsme se, nepomohlo to 🤷

Se sousedy jste komunikovali, snažili jste se jim sdělit své potřeby, ale nepomohlo to. Třebaže se vám čas od času podařilo něco vyřešit, v dlouhodobém horizontu se toho nashromáždilo mnohokrát víc.

Co můžete dělat dál?

  • kontaktovat správce vašeho domu (pokud bydlíte v bytě),
  • kontaktovat pronajímatele bytu vašeho souseda (pokud je soused v nájmu),
  • požádat o mediaci.

První dvě možnosti je dobré prozkoumat v rámci hledání možností řešení. Správce domu i pronajímatel bytu vám mohou poradit ohledně technických aspektů a možností konstrukčních úprav bytu či domu. Často však nechtějí být těmi, kdo řeší vypjaté sousedské spory. Tím jsou naopak mediátoři – profesionálové ve vedení komunikace.

Mediátoři jsou osoby, pro které je řešení konfliktů celoživotním zájmem a výzvou. Mohou vám pomoci posbírat všechna témata, která se za několik týdnů, měsíců či let nashromáždila a která se sousedy potřebujete vyjasnit. Mohou vám poskytnout prostor s jiným způsobem komunikace a atmosférou, než na jaké jste z jednání se sousedy zvyklí. 

Požádejte o mediaci, klid je blízko.

💡 Hledáte pro svůj případ mediátora? Kontaktujte mne
💡 Chcete se dozvědět víc o mediaci?
💡Chcete se mediátorem stát

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *