Změňte tón a nalaďte respekt
Kvůli čemu se říká změňte tón? Pokud bychom hráli jen jeden tón, celou skladbu nikdy nezahrajeme. Totéž platí pro řešení konfliktní situace. Nezměníme-li způsob komunikace z útočné na respektující, neposuneme se dál.
Abychom však byli schopni proaktivně projevovat respekt, potrebujeme být v daný moment silní a být schopni uznat, že na tom, co říká druhý, něco může být. Jak bychom se mohli v komunikaci posunout, pokud bychom byli slabí a na druhého útočili?
Dejte si mentální odstup
Než budete reagovat, dejte si pár vteřin na rozmyšlenou. Řekněte – to se snadno řekne, hůř dělá. Je to pravda. Nicméně změna nikdy nepřijde hned. Ať se člověk snaží osvojit si nový jazyk, či upravit jak reaguje na výroky druhé osoby.
Pokud je pro vás těžké dát si pár vteřin času na rozmyšlenou, zkuste si momenty, kdy byste to měli udělat, aspoň snažit uvědomovat. Zapsat si o konkrétním momentu mentální poznámku a později přemýšlet nad tím, co by bylo možné říci jinak a lépe.
Vyzkoušejte si to níže ⬇️






























Ne, ne, ne, proměňte na ano
Výše uvedené proměněné výroky zní trochu zvláštně. Nejsou tím prvním, co by člověka ve vypjaté situaci napadlo jako první. První výroky jsou reakce, které máme natrénované, naučené, a snadno je tedy použijeme bez jakéhokoli přemýšlení. Prostor pro přemýšlení je ale právě to, co potřebujeme, abychom uměli vymyslet druhý typ reakce a mohli tak krok po kroku proměňovat celý náš způsob komunikace.